Věděli jste, že na židovské výrobky ze Západního břehu Jordánu EU uvaluje clo, např. na pomeranče až 17 % a na víno 32 €/hl, zatímco palestinské výrobky smějí do Evropské unie bez cel? Věděli jste, že EU sponzoruje palestinské organizace, které podporují teroristické útoky proti Izraeli? Věděli jste, že vysoká představitelka EU pro zahraniční věci Mogheriniová žádá značkování židovských výrobků ze Západního břehu?

Stát Izrael je náš spojenec na Blízkém Východě. Je to země ležící na linii „střetu civilizací“, která má Islámský stát pár desítek kilometrů od svých hranic. Existence Izraele je neustále ohrožována střelami ze severu, východu i jihu.

Nesouhlasím s tím, aby z peněz našich daňových poplatníků byli podporováni palestinští teroristi. Bojuji za to, aby mohli Češi a Židé obchodovat bez cel a nesouhlasím s tím, aby Evropská unie značkovala židovské výrobky ze Západního břehu Jordánu.

Přeju si, aby Židé a Palestinci žili v míru a přál bych jim, aby se dokázali dohodnout na vzájemném soužití a na jasných hranicích. To ale za ně neudělá žádný švédský politik ani bruselský komisař. To si musí vyřešit Izraelci a Palestinci sami.

V Evropském parlamentu jsem založil skupinu Přátel Judeje a Samaří – naším cílem je zastavit tok peněz z EU do Palestinských území, které jsou často zneužívány k podpoře protiizraelského terorismu – ušetřit tak nejen životy Izraelců, ale i peníze daňových poplatníků. Požadujeme také, aby EU zrušila cla na židovské výrobky z oblasti tzv. Západního břehu. Více info najdete také zde.

Interpelace Evropské komise

Dopis Vysoké představitelce a její odpověď

Obchod EU s Izraelem a Západním břehem Jordánu

Projevy

Články