Se zásadním projevem dnes vystoupila britská premiérka Theresa Mayová, která oznámila, že Británie se rozhodla pro tz. tvrdý brexit, tzn., že opustí jednotný evropský trh „Zůstat členem tohoto trhu by znamenalo, že musíme být svázáni evropskými zákony. Ve výsledku bychom tedy prakticky Unii neopustili,“ vysvětlila. Británie chce také více chránit své hranice a kontrolovat počet lidí přicházejících ze zemí EU. Současně varovala představitele Unie, aby netrestali Británii za brexit nevýhodným návrhem vzájemné dohody. (celé znění projevu v angličtině čtěte zde)

Europoslanec Petr Mach za Svobodné označil v České televizi projev Mayové za sebevědomý, z něhož je jasné, že Británie nechce být napůl členem. Dále k tomu mj. řekl:

Už po brexitu jsem českému premiérovi říkal, že Britové budou připraveni odejít i bez smlouvy, protože lepší žádná smlouva než špatná – jak dnes také řekla Theresa Mayová. Ten plán je sebevědomý a jasně říká, že se Británie nenechá vydírat a že by bylo nesmyslné na ni uvalovat jakékoliv sankce. Britové teď dali jasně najevo, jak si svou budoucnost vedle EU představují – že chtějí být jednoznačně nezávislým státem, který má rovnoprávné postavení jako jakákoliv jiná třetí země vůči EU. Teď je potřeba, aby to EU respektovala.

Vítám, co řekla Mayová – že jsou pro volné cestování, pro to, aby Britové mohli pracovat v EU a lidé ze zemí EU pracovat v Británii. Pouze chtějí mít pod kontrolou migraci, což je naprosto pochopitelné.

Já brexit vítám proto, že se ukáže, že je možné, aby v Evropě byly země, které nejsou členy EU, ale přesto se zeměmi EU volně obchodují, a že občané těchto zemí navzájem volně cestují. Je dobře, že se ukáže model spolupráce mezi evropskými národy, který je založený na dobrovolnosti a rovnoprávnosti, kde nikdo Britům nediktuje, co mají dělat, a přesto můžou Britové volně cestovat do zemí EU a občané EU volně do Británie.

Celý záznam si pusťte zde

 

 

17. ledna 2017

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí

europoslance Petra Macha

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

P. Mach v ČT o projevu britské premiérky: Je jasné, že Británie nechce být napůl členem EU.
Follow by Email
Facebook
YouTube
Instagram