Otázky a odpovědi

Odpovědi Petra Macha

 • Dotaz: Dobrý den, děkuji Vám za Vaší práci. Fandím Vám. Je pro mě nadějí, že se našel člověk, který to myslí dobře s Českým národem. Ráda bych Vás upozornila na kauzu s těžbou lithia, které již nyní jistě připravují prodat nějakému subjektu za pár korun nebo do zahraničí. Až budete ve vládě, tak se, prosím Vás, snažte o to, aby důl těžila státní společnost a Češi z toho taky něco měli. Podle odhadů je tam prý lithia za 8 bilionů korun. Díky moc.

  — 9. 6. 2017 Jitka Síkorová

  Petr Mach: Dobrý den, paní Sikorová, děkuji Vám za podporu i za upozornění ohledně těžby Lithia. Považuji to veledůležitou věc a nesmíme si nechat rozvrtat zemi, a prakticky z toho nic nemít. Pokud by se mělo těžit, je pro Svobodné nepřijatelné jakékoliv vyvlastňování soukromých pozemků a každá společnost, která chce těžit, musí právoplatně pozemky koupit. Také jsem pro, aby se každá dotčená obec mohla vyjádřit a v případě nesouhlasu těžbu zablokovat. Třeba na základě obecního referenda. Týkat by se to mělo všech obcí, v jejíchž katastru se věc má dít a obcí sousedních, na které to bude mít dopad. Stát si musí vyjednat takové podíly a poplatky z těžby, a o ty se podělit s dotčenými obcemi, aby to celé finančně pro stát a občany dávalo smysl. Jinak je lepší nechat si Krušné hory, jak jsou, i s Lithiem v zemi :) S přátelským pozdravem, Petr Mach.

 • Dotaz: Dobrý den pane Mach... jste pro mne výrazná postava naší politiky a z 80 procent i s Vámi souhlasím. Jen mám malý problém s nečitelností - s kým byste byl ochotný jít po volbách do koalice? Pro mne by bylo ideální s ANO. Napište mi prosím Váš názor... a určitě nějaký ten hlas v rámci rodiny od nás určitě dostanete. Možná Vám tato moje otázka trochu napoví, co sdělit voličům před volbami...aby Vám to přineslo nějaké ty hlasy navíc... pěkný večer MM.

  — 3. 6. Miloš M.

  Petr Mach: Dobrý den, pane Miloši, Svobodní mají program, který se velmi liší od programu ostatních stran. Spolupracovat můžeme s SPD na zákonu o referendu, s ODS na zrušení daně z nabytí nemovitosti a s ANO třeba na udržení koruny. Chtěli bychom najít partnery pro vyrovnání státního rozpočtu a rušení zbytečných úřadů. Svobodní nemusí jít nutně do vlády, aby mohli dobré věci prosazovat. S přátelským pozdravem, Petr Mach.

 • Dotaz: Dobrý den, pane Machu, mé jméno je Matěj B. a jsem studentem vysoké školy. Již nějakou dobu sleduji Vaši kampaň a snahu prosadit své názory a nápady. Zajímalo by mě však, kdyby se naskytla nějaká možnost, že byste ve volbách se stranou uspěli a vy tak dostal možnost uskutečnit vše, tak jak říkáte. Jaký by byl Váš postup při plnění těchto slibů ? A posledním dotazem, na který bych se dovolil zeptat je, jaký je Váš upřímný důvod vstupu do politiky a co si myslíte o nynější situaci ? Předem děkuji za odpověď Přeji Vám hezký zbytek dne.

  — 1. 6. 2017 Matěj B.

  Petr Mach: Dobrý den, Matěji. Až se Svobodní dostanou do Sněmovny, budeme se snažit prosadit co možná nejvíc z našeho programu. Jsme rádi, že některé naše návrhy (odmítnutí eura, rušení daně z převodu nemovitosti), přebírají některé další strany, snadněji je pak prosadíme. Nebudeme ale vstupovat do vlády za každou cenu, to raději budeme prosazovat naše návrhy pomocí parlamentních návrhů, abychom v dalších volbách získali ještě více hlasů a prosadili své návrhy. Moje motivace byla jednoduchá – žádná z existujících stran, neprosazovala to, v co věřím sám. Věděl jsem, že je mnoho voličů, kteří věci vidí podobně - od EU po daně – tak jsme založili Svobodné. Situace v naší politice je podobně mizerná a důvody pro existenci Svobodných – jako alternativy - trvají nebo jsou ještě vážnější.

 • Dotaz: Dobrý den, chtěl bych upozornit na direktivu EU (AVMSD) která umožňuje státní a nadstátní cenzuru sociálních sítí (i jiných internetových platforem) a ohrozila by tak volný tok informací na internetu. Až budete o této direktivě rozhodovat tak se prosím zamyslete: Nejedná pouze o další ukrajování salámu vedoucí k „internetové licenci“? Budou se smět vyjadřovat jen lidé se stejným názorem jaký má vláda? Něco podobného jsem totiž v naší nedávné historii zaznamenal a nefungovalo to. Informovaný volič je špatný volič... hmm nebo ne?

  — 17. 5. 2017 Filip Singert

  Petr Mach: Dobrý den, pane Singerte, budu určitě hlasovat proti této směrnici o audio-vizuálních službách. Nemohu rozhodně souhlasit s omezováním reklamy tu na příliš slané, tu na příliš sladké, tu na příliš tučné jídlo...ani se snahou regulovat internet. Zastávám koneckonců takový postoj, že by podobně jako Británie, měla i Česká republika opustit EU, napsal jsem k tomu celou knížku, kterou můžete najít zde: http://www.petrmach.cz/jak-vystoupit-z-eu.pdf. S přátelským pozdravem, Petr Mach.

 • Dotaz: Dobrý den, co si myslíte o tom že Česká republika nevyčerpala dotace EU? Co by jste změnil pro lepší čerpání?

  — 18. 3. 2017 O. R.

  Petr Mach: Dobrý den, předně bych nejraději všechny dotace zrušil - zejména ty do soukromého podnikání, protože ty hrubě narušují podnikatelské prostředí a poskytují jedněm výhody na úkor jiných. O doprovodných korupčních jevech ani nemluvě. Pokud už jsou k dispozici, měly by se takové peníze používat striktně pro potřeby všech lidí - tj. např. do infrastruktury apod. Je ovšem nutno také zdůraznit, že se nejedná o peníze od "hodné EU" - ta žádné vlastní peníze nemá. Jsou to jen a pouze daně vybrané od nás všech. A proč by měl třeba Švéd přispívat nějaké firmě u nás na golfové hřiště nebo Čapí hnízdo?

 • Dotaz: Když LePenová vyhraje prezidentské volby ve Francii - myslíte si, že se EU rozpadne? Já osobně říkám - včera bylo pozdě.

  — 2.3.2017 Jaroslav

  Petr Mach: EU už směřuje k rozpadu. Brexit byl začátek. Pokud vyhraje LePenová, může to být poslední "hřebík do rakve EU". Proto LePenové fandím, aby vyhrála.

 • Dotaz: Rád bych se zeptal, zda nezvažujete nějakou formu spolupráce s novým subjektem "Realisté". Domnívám se, že některé úhly pohledu na současný svět máte obdobné. Myslím, že atomizace dobrých myšlenek může skončit v propadlišti dějin.

  — 28.11.2016 J.K.

  Petr Mach: Dobrý den, názory pana Robejška jsou nám blízké a také považujeme za škodu, že dál štěpí euroskeptickou pravici. Pokud se jeho strana i naše dostane do parlamentu, bude to příležitost ke spolupráci. Zdravím vás, Petr Mach.

 • Dotaz: Jak se díváte na ten cirkus ohledně dalajlámy ? Politické strany honí asi body u svých voličů.

  — 20.10.2016

  Petr Mach: Dobrý den, podle mě ať se každý vyjadřuje k dalajlámovi, jak chce. Jen nejvyšší představitelé státu, jako je prezident, premiér nebo ministr zahraničí musí brát v úvahu diplomacii. Dalajláma není žádný oficiální státní představitel, tak není na místě ho přijímat jako oficiální návštěvu. S pozdravem, Petr Mach

 • Dotaz: Prý jste založil "Skupinu přátel Judeje a Samaří". Je to pravda?

  — 2.9.2016, KO

  Petr Mach: Dobrý den, dávám v Evropském parlamentu dohromady skupinu poslanců, název bude "Přátelé Judeje a Samaří". Cílem je prosazovat v EP a) ukončení financování palestinského terorismu z peněz EU a b) uvolnění obchodu mezi EU a židovskými částmi Západního břehu. A obecně čelit jednostrannému pohledu na izraelsko-palestinský konflikt. Vyrobil jsem k tomu i web: http://judeasamaria.eu. S přátelským pozdravem, Petr Mach

 • Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor ohledně krátkého označení pro naší zemi slovem "Czechia", zda s tím souhlasíte, případně jaký název byste prosazoval Vy. Děkuji, s pozdravem, D.K.

  — 2.9.2016, D.K.

  Petr Mach: Dobrý den, myslím, že jsme měli zůstat v OSN u dlouhého názvu „Czech Republic.“ Já výraz Česko zásadně nepoužívám. Ovšem „Czechia“ mým uším nezní tak divně, jako „Česko“ a myslím, že se to asi časem u zahraniční veřejnosti prosadí. Mějte se pěkně, Petr Mach

Zpráva