Otázky a odpovědi

Odpovědi Petra Macha

 • Dotaz: Dobrý den, jsem Váš dlouholetý volič, souhlasím s většinou Vašeho programu, předvolební kalkulačka mi vždy vybere Vás, ale mrzí mě, že stále stojíte před branami parlamentu. Prosím pokuste se sjednotit na pravici. Je lepší prosadit alespoň část programu než vůbec nic. Moc bychom to potřebovali. Netoužím po dalších nařízeních a omezeních ale s 2,5 % to nepůjde. Pokuste se spojit z dalšími a prosadit se co nejvíc. Rád Vám pak opět dám svůj hlas.

  — 22.11.17 Miroslav P.

  Petr Mach: Děkuji Vám za vzkaz. Také si myslím, že nyní nezbývá, než na pravici spolupracovat - i přes rozličné rozpory. Nyní už ale tato úloha bude na novém vedení Strany svobodných občanů.

 • Dotaz: Dobrý den, Jen Vám chci sdělit, jak moc mě mrzí, že Vaše strana ve volbách neuspěla. Ještě víc lituji, že už nejste předsedou. Nevím totiž, který další politik by se vzdal prestižního postu europoslance jen proto, aby vedl svou stranu do nejistých voleb. Udivuje mě, ze to Vaši spolustraníci při volbě předsedy neocenili... Neúspěch Vaší strany vidím v tom, že jste se v médiích objevili minimálně, na což jsem si také alespoň na ČT1 stěžovala... Přeji Vám hodně úspěchů v pracovním, politickém i soukromém živote.

  — 21.11.17 Dolejšová

  Petr Mach: Vážená paní Dolejšová, děkuji Vám za moc milý vzkaz. Také si myslím, že hlavním důvodem prohry ve volbách není náš politický program nebo způsob, jakým jsem ho prezentoval, ale spíš neúčast zástupců Svobodných v hlavních médiích. Tak jako tak rozhodnutí členů, kteří doufají v naději na růst preferencí skrze změnu předsedy, je třeba respektovat. Já se budu dál snažit naše názory publikovat a novému vedení Svobodných budu nápomocen.

 • Dotaz: Co si myslíte o současné kauze Lithium? Je správné, že jen pár dnů před volbami ministr podepsal memorandum s jednou firmou?

  — 12.10.17 Pavel O. a další

  Petr Mach: Svobodní jsou pro, aby se Lithium těžilo, pokud to bude šetrné k přírodě, pokud s tím budou souhlasit dotčené obce a pokud to bude výhodné pro stát. Za jediné rozumné považujeme uspořádat dražbu a na jejím základě svěřit těžbu firmě, která dá státu za povolení k těžbě nejlepší finanční nabídku. O těžbě každopádně musí rozhodovat až vláda vzešlá z voleb. Memorandum podepsané s jednou těžařskou firmou ministrem průmyslu nemá podle nás absolutně žádnou právní závaznost. Není to smlouva, je to jen nezávazné memorandum.

 • Dotaz: Vážený pane poslanče, v tisku se objevují informace o přípravě nové bankovní regulace EU, která by nutila banky financovat ekologické projekty, tzv. Zelené dluhopisy. Máme obavy, že dopady na finanční sektor i daňové poplatníky by mohly být stejně závažné, jako poslední ekonomická krize, vyvolaná americkými nebonitními Hypotékami, zejména pro klienty kategorie D (NINJA). Máte prosím k této záležitosti nějaké informace?

  — 5. 10. 17 Vít N.

  Petr Mach: Vážený pane N., k 31. 8. jsem se vzdal mandátu europoslance a do té doby se v EP nic takového neprojednávalo a ani jsem o takovém plánu neslyšel. Kdyby něco takového prošlo, byla by to samozřejmě hloupá a škodlivá regulace, která by snížila výnosy bank a zvýšila riziko bankovních aktiv, a to nejen na úkor vlastníků bank, ale i na úkor klientů bank. Svobodní se rozhodně budou stavět proti takovýmto regulacím, ať už na úrovni EU nebo na národní úrovni.

 • Dotaz: Pane Machu, co říkáte na to, že Evropská komise žaluje Českou republiku EU soudu za to, že naše země "nesplnila své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po EU" (píšou dnes v novinách). Česko má za to platit denně 33 510 eur (skoro milion korun) do té doby, než "ve svém vnitrostátním právu pravidla plně přejme". O co tady jde?

  — 4. 10. 2017, Lubomír F.

  Petr Mach: Evropská komise nás zažalovala u Soudního dvora EU k placení pokuty milion korun denně, dokud nezřídíme nějaký další zbytečný úřad nebo nepověříme nějaký stávající úkolem pomáhat cizincům, kteří se u nás budou cítit diskriminováni na trhu práce. Ten úřad, který po nás chtějí, je ale opravdu naprosto nesmyslný a zbytečný... a až vznikne, zařadí si ho Svobodní na svůj dlouhý seznam úřadů na zrušení :)

 • Dotaz: Rád bych se zeptal pana Macha na jeho názor na zákon č. 243/2000 Sb., podle kterého je většina občanů České republiky 3,5x méně hodnotná než obyvatelé Prahy. Mám na mysli zákon o rozpočtovém určení daní, podle kterého je přerozdělován hrubý výnos daně pro jednotlivé příjemce. Jak by se k němu postavili Svobodní, kdyby uspěli ve volbách?

  — 20. 9. Karel K.

  Petr Mach: Svobodní plánují kompletně předělat zákon o rozpočtovém určení daní tak, aby každá obec měla formou obecní daně příjem od poplatníků, kteří žijí v dané obci. Chceme tedy zabránit nežádoucímu přerozdělování daní mezi jednotlivými obcemi, na které ve svém dotazu narážíte. Podrobnosti k plánu Svobodných pokud jde o obecní daň, najdete zde: https://www.svobodni.cz/clanky/mach-obecni-dan-misto-prerozdelovani-dani/

 • Dotaz: Dobrý den, zajímal by mne názor pana Macha resp. Strany svobodných občanů na prolomení těžebních limitů na Mostecku poblíž obce Horní Jiřetín v Severních Čechách. Prolomit či zachovat? Děkuji za odpověď S pozdravem David G.

  — 7. 9. 2017 David G.

  Petr Mach: Dobrý den, Svobodní jsou pro to, aby o případné těžbě nerozhodovala vláda svými limity, ale aby těžař kromě dohody se sousedními vlastníky měl souhlas obce, v jejímž katastru má těžba probíhat. Jsme tedy pro zrušení vládních těžební limitů. Mějte se pěkně.

 • Dotaz: Dobrý den, jaký máte názor na sdílenou ekonomiku a na to, jak by měla být legislativně řešena a začleněna a/ pro oblast podnikání b/ pro oblast vzniku a provozu novostaveb projektů sdíleného bydlení ve vícegeneračním kondominiu jak fungule v USA. Souhlasíte, že zavedením těchto nových prvků by se daly řešit potřeby bydlení a služeb k němu například pro osamělé seniory a začínající rodiny s dětmi daleko úsporněji a občansky odpovědněji a aktivněji bez finančně nákladné veřejné podpory pro většinu seniorů střední třídy a pro mladé?

  — 2. 9. 2017 Blažek

  Petr Mach: Dobrý den, pane Blažku, děkuji za dotaz. Mám za to, že pojmem „sdílená ekonomika“ se obvykle označuje princip pronájmů soukromého bytu nebo auta např. prostřednictvím firem jako je Airbnb nebo Uber a různé projekty pronájmu kol a aut ve městech. Pokud jde o bydlení, jsou u nás kondominia amerického typu běžná, i když se jim tak neříká. Existuje spousta společenství vlastníků, kde lidé vlastní jednotlivé byty a mají podíl na společných prostorách, jako je garáž, dětské hřiště, příp. prádelna nebo kočárkárna. Nevidím v tom ale žádný speciální důvod pro novou legislativu. Speciálně pro seniory jistě existují projekty, kde senior bydlí v menším bytě a v objektu funguje zdravotní sestra nebo roznáška jídla. Legislativa by neměla nijak těmto projektům bránit, aby si každý na trhu mohl najít to, co mu bude nejlépe vyhovovat. Všechny tyto projekty by se měly podle mého soudu obejít bez dotací. S přátelským pozdravem, Petr Mach

 • Dotaz: Dobrý den. Je mi sympatická Vaše strana Svobodní a přemýšlím o tom, že ji budu volit. Mám jeden dotaz, proč chcete zrušit minimální mzdu. Můžete mi to nějak laicky vysvětlit, nemám žádné ekonomické vzdělání. Děkuji

  — 1. 9. 2017 V.F.

  Petr Mach: Dobrý den, rád se Vám to pokusím vysvětlit. Minimální mzda je zákon, který se jen tváří, jako že někomu prospívá. Ve skutečnosti ale škodí, a to nejvíc právě těm nejchudším! Zvýšení minimální mzdy na 11 500 korun měsíčně (tj. 68 korun za hodinu) znamená, že ten, kdo je ochoten vzít práci třeba za 65 korun za hodinu, nebude mít šanci, bude to totiž zakázané. Stát mu tedy bude radši platit sociální dávky... Když americký prezident Obama zvýšil v r. 2007 federální minimální mzdu z 5 dolarů na hodinu na 7,25 dolaru, sliboval si od toho lepší příjmy pro chudé. Na konci jeho vlády byla ale nezaměstnanost u černošské populace (kde je nejvíc lidí bez kvalifikace) dvojnásobná oproti době, kdy Obama nastoupil do úřadu! Minimální mzda zákonitě vytlačuje z trhu nejméně kvalifikované a nejzranitelnější osoby. Přestaňme zvyšovat minimální mzdu. Mělo by nám jít o skutečné mzdy a jejich růst. Když vláda zvýší minimální mzdu, přijdou o práci především nekvalifikovaní pomocní dělníci, Romové a ženy po mateřské. Stavební firmy si radši místo kopáčů pořídí víc bagrů a supermarkety víc automatických pokladen místo pokladních. Dopadne to paradoxně především na ty, kterým to má pomoci.

 • Dotaz: Dobrý den, zajímal by mě postoj Svobodných k jaderné energetice a s tím související výstavbě dalších bloků či celých jaderných elektráren.

  — 31. 8. 2017 Aleš M.

  Petr Mach: Dobrý den, pro Českou republiku je jaderná energie z Temelína a Dukovan důležitá. Zatím s ní ale vystačíme. ČEZ si musí dobře propočítat, jestli se vyplatí obří investice do dalších bloků. Svobodní jsou ale každopádně proti tomu, aby stát dával ČEZu jakékoliv garance nebo sliby pevných výkupních cen na úkor spotřebitelů a daňových poplatníků. Tak jako jsme proti zvýhodňování obnovitelných zdrojů, jsme i proti zvýhodňování jaderné energie.

Zpráva