Jsem zásadně pro to, aby bezúhonný český občan měl nadále možnost legálně držet zbraň, ať pro sport nebo pro vlastní ochranu, a českou legislativu v této oblasti považuji za jednu z nejlepších v Evropě. Držení střelných zbraní, včetně samonabíjecích, které chce EU zakázat, je již nyní v České republice pochopitelně předmětem regulace. K vlastnictví zbraně je třeba zbrojní průkaz a povolení od policie, což zaručuje, že se zbraň nedostane legálně do ruky tomu, kdo pro její držení není způsobilý.

Proto jsem se rozhodl udělat si také zbrojní průkaz.

Základní informace si můžete přečíst zde.

 

1) Podat přihlášku na Policii ČR

fajfkaJsou tam obvykle v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00 (vyberte si příslušný útvar zde). Zároveň si také vyberte vhodnou střelnici (kde absolvujete nácvik střelby a poté i samotnou zkoušku) – ta se uvádí do přihlášky.

Je dobré nejprve na policejní oddělení zavolat a zjistit, za jak dlouho je možné vykonat zkoušku.  Někde jsou termíny v řádu měsíců (např. v Praze), ale jinde jsou mnohem kratší (třeba už za dva týdny), tak pokud jsou termíny zkoušek brzy, lze tento krok vhodně posunout na později (až po splnění dalších, které jsou pro absolvování zkoušky nezbytné).
S sebou: kolek v hodnotě 100 Kč (kupte si ho předem, na Policii je neprodávají).

 

 

2) Naučit se teorii

fajfka
Nauka o zbraních/střelivu, legislativa, zdravotnické minimum. Vše potřebné najdete zde – velmi užitečná aplikace pro Android telefon za pár korun (lze se učit třeba cestou do práce v autobusu/tramvaji/v autě v koloně…) nebo aplikace pro iPhone.

 

3) Nácvik bezpečné manipulace se zbraní a vlastní střelba

fajfka
Připravit se na praktickou zkoušku, tzn. absolvovat přípravu na střelnici (nejlépe na té, kde bude člověk pak dělat zkoušku). Důležité je získat bezpečností návyky, naučit se správnou manipulaci se zbraní a trénovat střelbu, řešení závad či rozložení a složení zbraně; vše pod dozorem.

Cena: odhadem 2 tis. Kč.

Petr Mach bude chodit na Střelnici Chodovská.

 

4) Udělat zkoušku

fajfka
Předpokladem je být pořádně naučený, nezmatkovat, být v klidu – na všechno je dost času. Jediná chyba při bezpečnosti = okamžitý vyhazov od zkoušky(!).

Policisté natáčejí na kameru celý průběh od teorie přes bezpečnost i střelbu, nervózní proto bývá i zkušební komisař (to není policista).

Cena: zkouška vyjde na necelé 3 tisíce; opakování praktické části (cca po dvou týdnech) asi na tisícovku navíc.

Pokud žadatel neprojde zkouškou z teorie či podruhé z praktické zkoušky, musí absolvovat celé kolečko od začátku s novou přihláškou. Tento nový pokus je možno zkusit znovu nejdříve za tři měsíce.

 

5) Potvrzení od doktorafajfka

Doktor vystaví potvrzení o zdravotní způsobilosti. Na lékařskou prohlídku se pak chodí znovu po 10 letech (u skupiny D už po 5 letech).

Cena: kolem 500 Kč.

Doktor ale může žadatele poslat k psychiatrovi, a tam může vyšetření stát i tisíce korun.

 

6) Požádat o vydání zbrojního průkazufajfka

Cena: 700 Kč za každou skupinu (doporučujeme skupiny A, B a E).

Zkouška je z nich pro E nejtěžší (a E chce asi každý, je nutné pro nošení zbraně).

C má nevýhodu, že zkouška je i z dlouhých zbraní (střílí se i z brokovnice apod.).

D má poloviční dobu platnosti lékařské prohlídky (tj. nestačí jít znovu za 10 let, je nutné už po pěti letech) – pokud člověk nemá v plánu být sekuriťákem nebo městským strážníkem, tak asi nemá cenu.

 

7) Vybrat si zbraň

Mach bude vybírat z kategorie B (sem spadají především všechny samonabíjecí zbraně, zejména pistole či revolvery).

 

8) Požádat o nákupní povolení

Tzn. znovu zajít na Policii ČR. Toto povolení platí rok, tak se vyplatí si jich udělat víc. Je nutné tam uvést typ zbraně (např. pistole samonabíjecí či brokovnice opakovací).

Cena: kolek 200 Kč za žádost (mějte s sebou).

Vystaví cca po týdnu až dvou týdnech, nebo na počkání.

 

9) Koupit si zbraň

V prodejně budou chtít vidět zbroják, nákupní povolení. Prodejce rovnou vyznačuje do registru zbraní nákup a tiskne formulář pro policii – tzv. „šedivák“.

 

10) Registrace zbraně na Policii

Zajít se zbraní na Policii, kde na nákupním povolení vyznačí „využito“ (aby s tím člověk nemohl znovu pro další zbraň), zkontroluje čísla na zbrani (pozor, vždy se předává vybitá, jinak je to přestupek) a cca za dva týdny vystaví průkaz zbraně. Registraci zbraně je nutné provést do 10 pracovních dnů od nákupu (jinak se jedná o přestupek).
Do vystavení průkazu zbraně nutno nechat doma!

 

11) Používání zbraně

Zde se jedná o držení, nošení, přepravování a samozřejmě zabezpečení. Tedy kde je možné ji nechat uloženou, kdy už člověk musí mít zbraňový trezor (ten musí člověk mít např. od určitého množství nábojů) atd. Tomu se budeme věnovat až po úspěšném získání zbrojního průkazu.

mach-policie

 

Follow by Email
Facebook
YouTube
Instagram